Kto jest dewiantem, my czy oni, czyli jak wzmocnić poczucie własnej wartości

urlCzy Leonardo da Vinci, Einstein, Newton, Rudolf Steiner, Wallace Wattles, Steve Jobs, czy oni byli dewiantami genetycznymi zmutowanymi ponad normę, czy to my jesteśmy dewiantami funkcjonującymi poniżej normy? I jak się ma do tego poczucie własnej wartości? I jak prosta, jedna jedyna zasada rządzi tym, jakie mamy to poczucie.

Teoretycznie się nie ma nijak, niemniej jednak, skoro po nitce do kłębka, to w związku z dzisiejszą rozmową z jednym z moich znajomych na temat genialności umysłu takich ludzi, jak ci wymienieni na początku, rozmowa skierowała się ku kreatywności, działaniu, osiąganiu celów, strachowi i podejmowanym lub nie podejmowanym decyzjom. I tu uwaga, bo to nie będzie łatwy do zaakceptowania dla większości artykuł.

98% moich klientów coachingowych, na przełomie ostatnich 10 lat mojej pracy, kierowało się ku zrobieniu wszystkiego, aby wzmocnić, poprawić swoje własne poczucie wartości. Jest jedna, jedyna, bardzo prosta zasada, którą należy zastosować, aby twoje poczucie wartości rosło z dnia na dzień, a ty sam zaczął być spokojny i nie targany żadnym strachem. Jaka?

urlDlaczego masz niskie poczucie własnej wartości? Dlatego, że nie szanujesz siebie. Dlaczego nie szanujesz siebie? Dlatego, że kłamiesz. Dlatego nie szanujesz siebie, bo nie jesteś uczciwy wobec siebie. Kłamiesz wobec innych, kłamiesz wobec samego siebie. Wiesz co to znaczy: spokojne sumienie? Znasz ten stan, kiedy po całym ciele rozlewa się błogostan wynikający ze spokojnego sumienia? Kłamiąc siebie i innych zatracasz, z dnia na dzień, szacunek do siebie. Przestań kłamać, przestań oszukiwać, przestań wymyślać usprawiedliwienia, dla których popełniasz jakiekolwiek kłamstwo. Nie wymyślaj, że są „cele wyższe”, które usprawiedliwiają twoje kłamanie. Kłamiesz najpierw wobec innych, a w wyniku tego – okłamujesz siebie, dlaczego musiałeś okłamać tamtych. Kłamiesz wobec pragnień, które nosisz w sercu, kłamiesz wobec tego, o czym marzysz, kłamiesz w pracy, w życiu osobistym, kłamiesz na portalach społecznościowych – zawsze chcąc coś uzyskać. I jak się z tym czujesz? Jesteś spokojny? Jesteś u szczytu swoich możliwości kreatywnych i twórczych? Osiągasz wymarzone cele kłamiąc? Osiągasz spokój? Osiągasz błogostan emocjonalny z prostego faktu, że nie musisz się wstydzić, bo nikogo nie okłamałeś? Jak twoje poczucie własnej wartości? Wzrosło w wyniku tego, że znowu okłamałeś siebie, mówiąc, że jesteś uczciwym człowiekiem? Mówi się, że światem rządzi strach i miłość. Nie. O wiele gorszym oprawcą od strachu jest wstyd. Wstyd rodzi strach. Nie robisz wielu rzeczy, a może nawet większości rzeczy nie robisz nie ze strachu, ale ze wstydu. Ze wstydu przed tym jak zostanie to coś odebrane, ze wstydu jak zostaniesz oceniony, ze wstydu przed uczuciami związanym z ewentualnym brakiem akceptacji. Przemyśl to.

Na pewno znajdą się chętni do przeciwstawienia tej prostej korelacji kłamania i braku własnej wartości, niemniej jednak, jestem przekonana, że jeżeli zaczną szukać głębiej, to dojdą do tego o czym piszę.

A wracając do da Vinci, Einsteina i im podobnych, to oczywiście to my jesteśmy dewiantami nie wykorzystującymi w pełni potencjału jaki został nam ofiarowany przez naturę. Dlaczego? To już temat na zupełnie inny artykuł.

Jeśli chcesz zdobyć więcej konkretnej wiedzy  na temat wyjścia z matni dotychczasowego marketingu, mądrego i skutecznego zarządzania marką, rozwoju twojego i twojej kadry zarządzającej, możliwości zdobycia klientów w oparciu o konkretną wiedzę opartą na analizie działania najlepszych światowych firm, możesz po prostu otrzymywać nowe artykuły przez:

subskrybcję via E-MAIL

lub

subskrybcję via RSS

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s