Lider czy manager?

url-2Istnieje wiele niezrozumień w pojęciach lider i manager. Jakie są główne, pożądane cechy managera, a jakie lidera? Sprawdziłeś kiedyś czy twoje wyobrażenie o tobie samym jest zgodne z tym, co widzą w tobie ludzie, z ktorymi pracujesz? Jesteś liderem czy managerem? Kim chciałbyś być? Zacznę od tego, co znaczą te dwa słowa:

manager (to manage ang. – zorganizować, zarządzać, zaradzić, podołać, gospodarować), czyli zarządzający, organizujący.

lider (to lead ang. – prowadzić, wieść, przodować, przewodzić, dowodzić), czyli przewodnik, przewodzący, przodownik.

Żeby efektywnie zarządzać i organizować pracę ludzi manager powinien znać mechanizmy psychiki ludzkiej, znać doskonale słabe i mocne strony każdego człowieka, którym zarządza, znać swoje słabe i mocne strony, umieć motywować i skrupulatnie stosować zarówno nagrody jak i kary. Umieć dostosować cele (które jemu zostały narzucone przez przełożonych) do możliwości teamu, którym zarządza, potrafić rozdzielać w czasie zadania. Manager to ktoś kto widzi początek i koniec danego przedsięwzięcia. Manager to ktoś, to wykonuje powierzone mu zadanie dzięki ludziom, którymi zarządza. Manager nie zastanawia się czy cel, do którego zmierza jest dobry lub etyczny, on wykonuje powierzone mu zadanie. To ktoś, kto doskonale posługuje się wyobraźnią syntetyczną. Ktoś, kto nie łamie zasad i przestrzega narzuconych norm.

Klasyczni menadżerowie to Angela Merkel, Brian Tracy, Andy Rubin, Łukasz Wejchert, Zygmunt Solorz-Żak, Jan Kulczyk, Bill Gates.

Lider. To ktoś za kim pójdziemy bez względu na to czy nam płaci ci czy nie. To ktoś, kto rozpali w nas ogień, gdy temperatura „otoczenia” wynosi grubo poniżej zera. Lider nie musi być ekspertem czy specjalistą w jakiejś dziedzinie. Z drugiej strony to geniusz, którego często nienawidzimy za jego ekstremalne zachowania, ale komu ufamy i wierzymy w ten sam cel. To ktoś, kto kocha wizję celu, który go prowadzi. Ktoś, kto nie zna końca swoich działań, bo ma nieustanne parcie na doskonalenie tego, do czego zmierza. Ktoś, kto łamie zasady i ustanowione normy, aby stworzyć coś nowego, doskonalszego od tego, co było. Ktoś, kto często jest znienawidzony, samotny, uważany za wariata, ekscentryka, szaleńca. Ktoś kto genialnie posługuje się wyobraźnią kreatywną. Ktoś, kto prowadzi pociąg, nie zastanawiając się czy mu się opłacą zyski ze sprzedanych biletów. A przede wszystkim to ktoś, kto oprócz cojones ma charyzmę. Owe cojones nie są w tym przypadku oczywiście związane z płcią. „Szkoły liderów” kuszą nazwą, ale tak naprawdę uczą jedynie bycia dobrymi/doskonałymi menadżerami. Bycia liderem nie można się nauczyć. To „coś” się ma lub nie w genach.

Klasyczni liderzy to Steve Jobs, filmowy dr. House, Martin Luther King, Barak Obama. Mark Zuckerberg, Indira Ghandi.

Lider plus doskonały menadżer/menadżerowie to najlepsza opcja dla każdej firmy, dla każdego przedsięwzięcia.

Prosty instruktaż o tym jak zachowuje się lider, a jak menadżerowie, i dlaczego ten Team wciąż zwycięża. ALL BLACKS HAKA:

ElwiraStadnik

Reklamy

One thought on “Lider czy manager?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s