Modowy blogerski śmietnik & telewizja

Zrzut ekranu 2013-01-20 o 13.13.32Parafrazując słowa Stanisława Lema powiem: „Nie dowiedziałabym ile tandety wizualnej się szerzy, gdybym nie włączyła telewizora.” Rzecz tyczy w tym przypadku tak zwanych ekspertów w telewizji do spraw mody. Uwagę moją zwrócił program prowadzony przez dwie panie, które są, jak sama telewizja o nich  pisze: ” Joanna Horodyńska od lat uchodzi za ikonę mody i dobrego smaku. Ada Fijał, czyli rodzima Madam Retro, to aktorka, wokalistka, trendsetterka i uznana za jedną z najlepiej ubranych celebrytek. Ich profesjonalnych ocen powinni obawiać się wszyscy, choć nie zabraknie też wielkich pochwał za kreacje zgodne z najnowszymi trendami i gustem. Ostra krytyka nieudanych stylizacji i niewybaczalnych modowych błędów to prawdziwa lekcja dobrego smaku.  Joanna Horodyńska i Ada Fijał czyhają na modowe wpadki polskich gwiazd.” – 

Moją uwagę zwrócił ten program, gdy jedna z pań ubrana była w neonowo-kanarkowo plisowaną spódniczkę oraz czerwono-czarną flanelową koszulę. I zrozumiałam wówczas dlaczego na polskich blogach o modzie, z reguły prowadzonych przez młode osoby, szerzy się taka tandeta wizualna i „kreatorska”. Ponieważ te osoby, jak podejrzewam, biorą przykład z tych, co w telewizji. I dzieje się estetyczna masakra, maskarada i tandeta wizualna w całej okazałości:

Zrzut ekranu 2013-01-20 o 13.14.16

Zrzut ekranu 2013-01-20 o 13.13.32

Zrzut ekranu 2013-01-20 o 13.13.03

Zrzut ekranu 2013-01-20 o 13.12.46

Zrzut ekranu 2013-01-20 o 13.13.19

Zrzut ekranu 2013-01-20 o 13.32.23

Zrzut ekranu 2013-01-20 o 13.29.16

Zrzut ekranu 2013-01-20 o 14.01.10

Jak sami widzimy noszone przez obie panie ubiory podczas tego programu to szczyt „elegancji” i najprawdopodobniej po prostu odzwierciedlają gusta obu pań. Zadaniem tych pań w tym programie jest ocena czy inne gwiazdy, tudzież celebryci, są ubrani dobrze lub źle. I tak oto, absurd rozlewającej się tandety wizualnej zatoczył koło. Ale.

To, że te panie prowadzą taki program, nie ucząc niczego poza brakiem klasy w ubiorze, brakiem wyczucia pomiędzy ubraniem a przebraniem, to po pierwsze. W swej nieświadomości co do powodu znalezienia się tych pań w tym programie, pomyślałam z początku, iż są to jakieś sławne osoby, zasłużone w kulturze, w sensie narodowej spuścizny kultury. Przeszukałam internet i nie znalazłam nic, co by na to wskazywało. Więc, po drugie, wniosek z tego, że nie są to osoby, które czymś się zasłużyły dla sztuki, literatury, malarstwa, rzeźby, kinematografii, kostiumologii, scenografii. Ale.

To, że to one prowadzą taki program zależy przecież od tego, że ktoś je wyznaczył do prowadzenia takiego programu. Kto? Ktoś, kto nie zdaje sobie chyba sprawy z tego, jaki fatalny wpływ ma to na gust młodych Polaków próbujących, w taki czy inny sposób, dać upust swojej drzemiącej kreatywności i … masakra. Bo zgapiwszy od powyższych powiększają śmietnik wizualny, nie trenując w żaden sposób kreatywności, której wynik zaspokoiłby potrzebę estetyki i piękna oglądających. A ci z tych młodych, którzy widzą, że jednak piękno wygląda inaczej – pozostają poza strefą układów i układzików, pajęczyny układowych medialnych zależności. Trzymam jednak za nich kciuki, albowiem co nas nie zniszczy, to (oprócz tego, że nas wkur….) – to uczyni nas silniejszymi.

Nie wiem kim jest osoba odpowiedzialna za obsadzenie tych dwóch pań w tym programie, ale jest osobą, która powinna sobie zdawać sprawę z tego, że prędzej czy później zostanie okrzyknięta za jedyną winną spustoszenia estetyki narodowej. I, jako naród, który zawsze szuka winnych, naród ten znajdzie ową osobę i wystawi na szafot. Ponieważ naród nie będzie przecież wskazywał na siebie, jak na stado baranów, które ślepo podążyło za tym, co zobaczyło w telewizji.

Jeżeli natomiast mielibyśmy się zastanowić, co nam dała demokracja powalająca cenzurę komuny, to być może okazałoby się , że nic. Ponieważ telewizja czy generalnie media, stając się Polską Czwartą Władzą (obok władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej), okazuje się, że telewizja w swym obecnym wymiarze, układach i układzikach – jest niczym innym jak typowy komunistyczny aparat rządzący, a ci którzy siedzą u jej steru są niczym Alfa i Omega i Mao Tse Tung w jednym. Czyli komuna w pełnym wydaniu (szerokopasmowym). I na dodatek przejęła funkcję kulturano-edukacyjną …

Cóż,  przynajmniej cynkciarzy już nie ma, no i możemy sobie jeździć po świecie, fizycznie i wirtualnie, i uczyć się od tych, którzy są naprawdę propagatorami i twórcami piękna, estetyki, klasy i dobrego gustu, którzy coś uczynili dla wzbogacenia piękna tego świata, zmieniając go na lepszy. Czyli nie od tych, którzy u nas prowadzą tego rodzaju programy.

podpis2

Reklamy

2 thoughts on “Modowy blogerski śmietnik & telewizja

    1. Jeżeli władza należy do tych, którzy mają mnóstwo kompleksów i brak wiedzy, to taka władza obsadza, na różnych podległych sobie stanowiskach, jeszcze słabszych od siebie, ze strachu, że lepsi mogliby ją tej władzy pozbawić.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s